ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ

«ΠΑΜΕ μια βόλτα στο Μοναστηράκι»! Μια παλιά και αγαπημένη γειτονιά της Αθήνας, το Μοναστηράκι, που αποτελεί ένα σπουδαίο παράδειγμα ιστορικής και πολιτισμικής συνέχειας για τη χώρα μας, επιλέξαμε μαθητές  και  καθηγητές  του σχολείου μας για μια βόλτα στις  2  του Δεκέμβρη. Καιρός καταπληκτικός».

Δεν είναι ένας συνηθισμένος ιστορικός χώρος, αλλά ένας χώρος πολυσυλλεκτικός, ζωντανός και λειτουργικός, που διατηρεί πολλά από τα ιστορικά του στοιχεία, ενώ παράλληλα εξελίσσεται και προσαρμόζεται στην εποχή του.

Το  Μοναστηράκι είναι πολλά πράγματα ταυτόχρονα- ακριβώς όπως και η Αθήνα. Για αυτό αποτελεί την τέλεια μικρογραφία της και το σημείο όπου χτυπά η καρδιά της, <εδώ και πολλά χρόνια με το ίδιο μοτίβο τα ίδια μαγαζιά και τους μικροπωλητές >. Λες και δεν έχει αλλάξει τίποτα. Το παρελθόν μαζί με το μέλλον…..

Μια βόλτα στο Μοναστηράκι…….

Σου φέρνει στα μάτια σου αυτό που οφείλεις να γνωρίζεις….

Ποιος είσαι που πας και τι ακριβώς θές…..