Διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή πραγματοποίησαν οι μαθητές της Α’  και Β’ τάξης του Σχολείου  μας στην Επίδαυρο-Ερμιόνη- Σπέτσες στις 26 και 27 Απριλίου 2018.

Πρώτος σταθμός  η Επίδαυρος όπου εκεί οι μαθητές μας γνώρισαν από κοντά το χώρο που έδρασε ο Ασκληπιός, το Μουσείο και το αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου. Έδρα του Θεού ιατρού της αρχαιότητας και το σημαντικότερο θεραπευτικό κέντρο όλου του Ελληνικού και Ρωμαϊκού κόσμου. Ήταν το κύριο ιερό της μικρής παραθαλάσσιας πόλης της Επιδαύρου, αλλά η φήμη του και η αναγνώριση της σημασίας του γρήγορα ξεπέρασαν τα όρια της Αργολίδας και θεωρήθηκε από όλους τους Έλληνες ο τόπος όπου γεννήθηκε η ιατρική, αλλά και εξαιρετική μαρτυρία για την άσκηση της στην αρχαιότητα.

EPID

Ακολούθησε ξενάγηση στο αρχαιολογικό Μουσείο Επιδαύρου που βρίσκεται εντός του Αρχαιολογικού Χώρου του ιερού του Ασκληπιού και αποτελούσε τη μητρόπολη όλων των Ασκληπιείων του αρχαίου κόσμου. Κτίστηκε για να στεγάζει τα πολλά και σημαντικά ευρήματα της πολυετούς ανασκαφής του Ιερού του Ασκληπιού (1881-1928. Επακολούθησε ξενάγηση στο θέατρο της Επιδαύρου το καλύτερα διατηρημένο κτίσμα του Ασκληπιείου. Σε αυτό συναντήσαμε την χαρακτηριστική τριμερή διάρθρωση του ελληνιστικού θεάτρου στην ιδανική της έκφανση: κοίλο, ορχήστρα, σκηνικό οικοδόμημα. Η χωρητικότητά του θεάτρου ανέρχεται περίπου σε 14.000 θεατές και η άριστη ακουστική του, που ασφαλώς θα ενισχυόταν από τον ανακλαστήρα του αρχικού σκηνικού οικοδομήματος, οφείλεται στην τέλεια γεωμετρία του σχεδιασμού.

Επόμενος προορισμός μας ήταν η Ερμιόνη, ένα «νησί» στη στεριά της Πελοποννήσου  μια πανέμορφη παραλιακή κωμόπολη, χτισμένη αμφιθεατρικά, στις δύο πλευρές μια στενής λωρίδας γης, στο ανατολικό «δάχτυλο» της Πελοποννήσου.

ERMIO

Απολαύσαμε την ομορφιά του τοπίου και περπατήσαμε στα στενά δρομάκια της πόλης. Μείναμε στην περιοχή της Θερμησίας- Πλέπι και απολαύσαμε ένα πανέμορφο φυσικό περιβάλλον με τις εναλλαγές του γαλάζιου της θάλασσας και του πράσινου. Πανέμορφα γεράνια και μπουκαμβίλιες στόλιζαν τον περιβάλλοντα χώρο σε συνδυασμό με το άρωμα της λεβάντας.

Την επόμενη και τελευταία μέρα της εκδρομής μας επισκεφθήκαμε τις πανέμορφες Σπέτσες. Περπατήσαμε δίπλα στα αρχοντικά των καπεταναίων της Επανάστασης που στέκουν σαν φρούρια, ανάμεσα στον Άγιο Μάμα και τον Άγιο Νικόλαο με το υπέροχο βοτσαλωτό προαύλιο. Κατευθυνθήκαμε προς το άλσος του Πολεμικού Ναυτικού, που περνάει από την ιστορική Παναγιά της Αρμάτας και καταλήξαμε στον Φάρο. Καταπληκτική η βόλτα με τις άμαξες.

mpoumpulia1 thumb large

Διαβαίνοντας το κατώφλι του- τριακοσίων ετών - αρχοντικού της Λασκαρίνας Μπουμπουλίνας, στις Σπέτσες, νιώθεις ότι γυρνάς πίσω στο χρόνο και «βουτάς» στις σελίδες της ελληνικής Επανάστασης του 1821, με πρωταγωνίστρια την ηρωίδα, την καπετάνισσα που δόθηκε ολοκληρωτικά στον αγώνα. Στον πανέμορφο κήπο του αρχοντικού ακούσαμε μια σύντομη εξιστόρηση της ζωής και της δράσης της Μπουμπουλίνας προτού μπούμε στο κτήριο, όπου και συνεχίστηκε η ξενάγηση στους χώρους του αρχοντικού.

Αρχηγός της εκδρομής ήταν η Διευθύντρια του Σχολείου κ. Παναγιωτοπούλου Ευγενία και συνοδοί καθηγητές οι  κ.κ Ευαγγέλου Αρχοντούλα,Μπόττη Ελένη, Ιατρίδου Θεανώ, Μανιάτης Ανδρέας και Φερεσίδη Καλλιόπη.