ΕΚΘΕΣΗ ΙΩΑΝΝΗ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ

“Ιωάννης  Καποδίστριας” Διαδρομές……. στην Ιστορία του

Την   Τρίτη 8  Μαΐου 2018, οι μαθητές της Β΄τάξης  επισκέφτηκαν την Βουλή για να δουν στην αίθουσα «Ελευθέριος Βενιζέλος» την έκθεση «Ιωάννης Καποδίστριας. Η πορεία του στο χρόνο». Η έκθεση βοήθησε τα παιδιά να προσεγγίσουν την προσωπικότητα του χαρισματικού και αδικοχαμένου ηγέτη μέσα από  πλούσια ιστορικά τεκμήρια και συλλογές που κατέχει η Βιβλιοθήκη της Βουλής.

Παράλληλα τους βοήθησε να προβληματιστούν πάνω στο έργο και τα διλήμματα που τον απασχόλησαν με στόχο να πάρουν θέση στην κριτική που του ασκήθηκε , λαμβάνοντας  υπόψη  όχι απλά τα γεγονότα αλλά και την πολυπλοκότητα της πολιτικής πραγματικότητας,, όταν αυτά ελάμβαναν χώρα.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με σύντομη επίσκεψη των μαθητών στις αίθουσες της Γερουσίας και Ολομέλειας της Βουλής.