ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΝΙΑ

Εμπνεόμενοι από τα λόγια του Ευαγγελίου «σθνησα  καί  πεσκψασθ  με» (Ματθ. 25.36) και από τις αρχές της φιλανθρωπίας, της αλληλεγγύης, της συνεργασίας και της εμπιστοσύνης, και με  όραμά κανένας συνάνθρωπός μας και ειδικά τα παιδιά  να μην αντιμετωπίζει μόνος του την ασθένεια, καθώς ο καθένας έχει δικαίωμα στην παρουσία ενός ανθρώπου δίπλα του να τον υποστηρίζει, ανεξάρτητα από το φύλο, την καταγωγή, τη θρησκεία, ή άλλο διαχωρισμό.

Στόχος της Εθελοντικής Διακονίας Ασθενών είναι να αποτελέσει φάρο ευαισθητοποίησης της ελληνικής κοινωνίας στο πνεύμα και τις αρχές του εθελοντισμού και στη φροντίδα των μοναχικών ή εγκαταλελειμμένων συνανθρώπων μας. Στα πλαισια αυτού του εθελοντικού  πνεύματος  οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, με μεγάλη ευαισθησία και δημιουργικότητα, κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικες κάρτες για τα νοσηλευόμενα παιδιά που φροντίζει η Εθελοντική Διακονία Ασθενών στα νοσοκομεία παίδων!

Η κίνηση αυτή έγινε με πρωτοβουλία της Διευθύντριας του σχολείου κ. Ε. Παναγιωτοπούλου και της φιλολόγου κ. Κ. Φερεσίδη.