ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ CERN (ΕΛΒΕΤΙΑ)

Το 1ο Γενικό Λύκειο Βούλας για πρώτη φορά επισκέφτηκε το CERN! Μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης του 1ου ΓΕΛ Βούλας, μαζί με τη Διευθύντρια του σχολείου κ. Ε. Παναγιωτοπούλου και συνοδούς εκπαιδευτικούς την κ. Μ. Ευσταθίου, τον κ. Ν. Κεχράκο και την κ. Κ. Φερεσίδη, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος με κύριο άξονα τη γνωριμία με το CERN – Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire (Ευρωπαϊκό Συμβούλιο για την Πυρηνική Έρευνα). Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε τις ημέρες 10-13 Νοεμβρίου 2018 και, εκτός από την επίσκεψη στο παγκόσμιας φήμης ευρωπαϊκό ερευνητικό κέντρο, εμπλουτίστηκε με ποικίλους προορισμούς ιστορικού και ευρύτερου επιστημονικού ενδιαφέροντος της Ελβετίας και της Γαλλίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας είχαν την ξεχωριστή ευκαιρία να ξεναγηθούν στις εγκαταστάσεις του από Έλληνες ερευνητές και να πληροφορηθούν για τα διεξαγόμενα πειράματα, τα επιστημονικά επιτεύγματα και τις επερχόμενες ερευνητικές προκλήσεις, που έχουν ιδιαίτερη ελληνική συμμετοχή.

Ο κ. Δ. Δαμιανόγλου, από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, ερευνητής του Πειράματος ATLAS, μας καλωσόρισε στο αμφιθέατρο του κεντρικού κτηρίου και μας παρουσίασε την οργάνωση και το ερευνητικό έργο τουCERN, περιγράφοντας συνοπτικά τα διεξαγόμενα πειράματα.

Ευχαριστούμε θερμά για την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ξενάγηση και συζήτηση τους Έλληνες ερευνητές του CERN που υποδέχτηκαν το σχολείο μας: κατά αλφαβητική σειρά, τον κ. Δ. Δαμιανόγλου, από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, του πειράματος ATLAS, τον κ. Κ. Ιακωβίδη, από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο, του πειράματος ATLAS, τον κ. Α. Καλογερόπουλο, από το Princeton University, του πειράματος CMS, και την κα Δ. Χατζηφωτιάδου, του INFN Bologna, του πειράματος ALICE.

Το video επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός Φερεσίδη Καλλιόπη ως αναμνηστικό της εκπαιδευτικής εκδρομής για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας!

Για τη δημοσίευση των φωτογραφιών των απεικονιζόμενων μαθητών και μαθητριών υπάρχει έγγραφη γονεϊκή συναίνεση.