Η ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ ΣΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΣΑΙ………ΝΑ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙΣ…

Αυτό το μήνυμα ζωής πέρασε στους μαθητές και στις μαθήτριές μας ο Ολυμπιονίκης της Κωπηλασίας κ. Δημήτρης Μούγιος στα πλαίσια της Πανελλήνιας ημέρας του Αθλητισμού που γιορτάστηκε την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου σε εναρμόνιση με την ευρωπαϊκή μέρα του αθλητισμού με σύνθημα «αγαπώ την άθληση αγαπώ την υγεία μου αγαπώ τη ζωή…….» Ο Ολυμπιονίκης μας μίλησε για το άθλημα της κωπηλασίας και τα χαρακτηριστικά της.

Κωπηλασία είναι η τέχνη, να κινείται ο άνθρωπος στηριζόμενος στη δύναμη των ποδιών του και χωρίς να βλέπει που κατευθύνεται ένα σκάφος πάνω στην επιφάνεια του νερού, χειριζόμενος κατάλληλα τα κουπιά. Είναι ομαδικό κυρίως άθλημα που προάγει τις πνευματικές, ψυχικές και σωματικές δραστηριότητες του ατόμου. Αυτή η ομαδικότητα του αθλήματος ωθεί τον αθλητή στην προσπάθεια να βελτιώνει συνεχώς την τεχνική του, την αντοχή του, την ταχύτητα του, την ευστροφία του και να εργάζεται ως μια οντότητα με απόλυτη ομοιομορφία στο πλήρωμα. Είναι το μοναδικό ολυμπιακό άθλημα όπου ο αθλητής κινείτε με πλάτη προς τον  τερματισμό. Ταυτόχρονα βελτιώνει το δεξιότητα ισορροπίας και του προσανατολισμού στο χώρο.

Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η στιγμή όταν δυο δάδες λαμπαδηδρομίας του Λονδίνου και του Ρίο ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας, ήλθαν στα χέρια των μαθητών. Εντύπωση προκάλεσε στα παιδιά η ολυμπιακή δάδα του Λονδίνου με τις 8.000 τρύπες που συμβολίζουν τον αριθμό των λαμπαδηδρόμων. Ο ολυμπιονίκης μας τόνισε ότι ο ίδιος ήταν λαμπαδηδρόμος στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου και της Βραζιλίας και το χαρακτήρισε σημαντική εμπειρία αφού γίνεσαι φορέας μηνυμάτων πολιτισμού , κουλτούρας αλλά και των αξιών του Ολυμπισμού.

Επίσης έγινε αναφορά στην ολυμπιακή δάδα που σχεδιάστηκε για την Αθήνα το 2004 που ήταν εμπνευσμένη από φύλλο ελιάς και κατασκευασμένη από μέταλλο και ξύλο ελαιοδέντρου σε φυσικά χρώματα με λιτές και κάθετες γραμμές που την έκαναν να φαίνεται σαν φυσική προέκταση του χεριού του λαμπαδηδρόμου.

Ο Δημήτρης Μουργιος γεννήθηκε στις 13 Οκτωβρίου του 1981και κατάγεται από τον Πόρο. Έχει σπουδάσει Οικονομικά στο τμήμα Χρηματοοικονομικής και τραπεζικής Διοικητικής στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Είναι Οικονομικός αξιωματικός στο Πολεμικό Ναυτικό.

Στις 17 Αυγούστου του 2008 κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο μαζί με τον Πολύμερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, αγωνιζόμενος στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών. Το δίδυμο Πολύμερου- Μούγιου κατέκτησαν και ένα χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Σχοινιά, το Σεπτέμβριο του 2008. Η ομάδα των δύο αθλητών (Πολύμερος- Μούγιος) ψηφίστηκε ως κορυφαία ομάδα του 2008. Τον επόμενο χρόνο στις 20 Σεπτεμβρίου του 2009, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Λευκορωσία, κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών, με παρτενέρ τον Πολύμερο. Επίσης ο αθλητής μας διακρίθηκε το 2007 αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Μόναχο της Γερμανίας, το 2006 χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο κύπελλο στη Λουκέρνη της Ελβετίας το 2005 4η θέση στους Μεσογειακούς αγώνες Αλμερία της Ισπανίας και από το 1998-2000 Βαλκανικός Πρωταθλητής.

Η ημέρα αφιερωμένη στον αθλητισμό ολοκληρώθηκε με ενδοσχολικούς αγώνες μπάσκετ με τη συμμετοχή πολλών μαθητών και μαθητριών του Σχολείου μας αλλά και των παγκόσμιων πρωταθλητριών της σχολικής μας ομάδας στο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τη διοργάνωση των εκδηλώσεων επιμελήθηκαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής κκ Παπαευαγγέλου Ελένη και Σόφτσης Θάνος.

Could not load widget with the id 69.